drukuj

Urodziny Kubusia Puchatka i jego poradnik

Urodziny Kubusia Puchatka

Fot. goosia

Kubuś Puchatek obchodzi dziś 90. urodziny. Ten miś o niewielkim rozumku znany jest niemal na całym świecie, a jego rady cytowane są na każdym kontynencie.

Kubuś Puchatek, czyli postać z literatury dziecięcej wykreowana przez brytyjskiego pisarza A. A. Milne'a, znana nam jest nie od dziś, a dokładnie od 1926 roku. Postać Kubusia Puchatka była inspirowana maskotkami jego syna, Christophera.

W Polsce postać Kubusia Puchatka stała się popularna dzięki tłumaczeniom Ireny Tuwim. Co ciekawe, nie wszystkie przekłady i tłumeczenia są jednoznaczne, co do płci głównego bohatera książek A. A. Milne'a. Niektórzy twierdzą, że Kubuś Puchatek jest płci żeńskiej, ponieważ pochodzi od  imienia londyńskiej niedźwiedzicy "Winnipeg". Milne ani razu nie nazywa "Kubusia" "Winnie", stosuje tylko połączenie "Winnie the Pooh", a najczęściej nazywa misia po prostu "Pooh".

Firma Disney zdecydowała się na rozwój wizerunku Kubusia poprzez produkcję filmów animowanych. Kubuś występuje też w licznych poradnikach dla dzieci i dorosłych, które w prosty i nieskrępowany sposób próbują tłumaczyć problemy z jakimi spotykamy się na codzień.

Jakie porady ma Kubuś Puchatek?
[wybrane fragmenty]

* Gdy rozmawiasz z Misiem o Bardzo Małym Rozumku, nie zapominaj, że długie słowa sprawiają mu Wielką Trudność.
* Pijąc mleczko i mówiąc jednocześnie, ryzykujesz, że będzie trzeba przewrócić cię na grzbiecik i długo suszyć.
* Bo Wypadek to dziwna rzecz. Nigdy go nie ma, dopóki się nie wydarzy. / Kłapouchy
* Cała rzecz w tym, by mieć trochę Względów i Troski o Innych.
* To, że zwierzę jest duże, nie oznacza, że nie potrzebuje czułości. Jakkolwiek duży Tygrys się wydaje, potrzebuje tyle czułości, ile Maleństwo.
* Jako Miś o Bardzo Małym Rozumku, pamietaj, że Rzecz, która przedstawia się dorzecznie w twoim łebku, może wyglądać mniej dorzecznie poza nim.
* To, że dziś jest ładnie, jeszcze nic nie znaczy. Jutro może spaść porządny grad, rozszaleć się zamieć albo licho wie co.
* Gdy ktoś u twoich drzwi zawoła: "Czy jest tam kto?", a ty nie będziesz akurat miec ochoty na gości, nie odpowiadaj gromkim "Nie!"
* Nie bagatelizuj wartości Niczego. Robic Nic to ważna sprawa, bo można chodzić sobie i przysłuchiwać się wszystkiemu, co można usłyszeć i o nic się nie martwić.

Zdjęcia

  • Urodziny Kubusia Puchatka
  • Urodziny Kubusia Puchatka
  • Urodziny Kubusia Puchatka
goosia
Autor:goosia

Zaloguj się lub utwórz konto, by oceniać

Komentarze Zaloguj się lub utwórz konto, by odpowiadać